Menu

Garkuchnia czyli Facet przy garach.

* Ta­kie cza­sy, mężczyz­na po­winien umieć go­tować :)

<< Zupa grzybowa z łazankami

lysol76
suszone grzyby (50 g) 
1 domowa kostka warzywna
zestaw włoszczyzny na zupę 
przyprawy (sól, pieprz)

 Łazanki : przepis ( można użyć gotowych )
 mąka pszenna pełnoziarnista (100 g) 
 woda (60 ml) 
 ½ łyżeczki soli 
  • Do miski wsypujemy mąkę z solą i wlewamy gorącą wodę (wrzątek) jednocześnie mieszając mąkę łyżką. Jak już się mąka połączy lekko z wodą, to wyrabiamy ciasto ręką. 
  • Podsypujemy lekko mąką i wałkujemy na cienki 1-2 mm placek. Kroimy go na kształt łazanek. 
  • Gotowanie takiego świeżo zrobionego makaronu, to około 2-3 minut we wrzącej osolonej wodzie, aż wypłynie na powierzchnię. Lekko podsuszonego – 4 minuty. 
  • Makaron można podsuszyć, jeśli chcecie go wykorzystać później – piekarnik nastawiamy na 50st. i minimum 30 minut suszymy, co jakiś czas można go poprzerzucać, żeby się nie skleił. Z podanych proporcji wychodzi 4 porcje makaronu do zupy czystej, czyli bez warzyw w środku (np. grzybowa, barszcz, rosół) lub 6 mniejszych porcji do zup gęstych, z czymś w środku (np. warzywnych lub do zup typu krem).
  • Z podanych proporcji wychodzi 4 porcje makaronu do zupy czystej, czyli bez warzyw w środku (np. grzybowa, barszcz, rosół) lub 6 mniejszych porcji do zup gęstych, z czymś w środku (np. warzywnych lub do zup typu krem).

Grzyby moczymy 1-2 godziny przed gotowaniem, następnie gotujemy z włoszczyzną i domową kostką rosołową. Następnie odcedzamy wywar grzybowy. Same grzyby proponuję drobno pokroić i wrzucić do czystego wywaru. Zupę przyprawiamy, jak ktoś lubi, to polecam sos sojowo-grzybowy. Zupę podajemy z łazankami. Wyznaję zasadę, że takie czyste zupy nie mają kalorii, więc jedynie wkładka w postaci pokrojonych grzybów i łazanek ma jakąś kaloryczną wartość. 

DSCF3894

© Garkuchnia czyli Facet przy garach.
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci